
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | -19.3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Operating Supply Current | 45 µA |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Max Input Voltage | 4.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -19.3 V |
| Max Output Voltage | -3.8 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Load Regulation | 0.1 % |
| Line Regulation | 0.003 %/V |
| Output Type | Adjustable |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Packaging | Reel |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$10.11072
Ext.Price$10.11072
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.11072 | $10.11072 |
| 10 | $8.66122 | $86.61220 |
| 25 | $8.10976 | $202.74400 |
| 50 | $7.59341 | $379.67050 |
| 100 | $7.11000 | $711.00000 |
